Po vyhlášení československé samostatnosti 28. října 1918 bylo 30. října 1918 zřízeno tzv. "domácí vojsko".1 Vzhledem k probíhajícím bojům o hranice budoucího státu bylo třeba urychleně odlišit uniformy, které měli vojáci všech stran konfliktu ze zásob rozpadlé monarchie. Z toho důvodu byla 30. listopadu 1918 zavedena úprava stávajících uniforem.
Byla upravena hodnostní označení, umístěná na límci a nově rovněž na přední straně předělané polní čepice rakousko-uherských uniforem. Na výložkách i polní čepici bylo nově i číslo formace. Takto byly upravovány všechny rakousko-uherské stejnokroje včetně improvizací z fronty.2
Na čepici se odstranil původní znak a dva knoflíčky uprostřed. Přední část zátylku se na obou stranách zahrnula dovnitř a upevnila na každé straně dvěma knoflíky. Doprostřed na horní okraj čepice se umístil kovový odznak ve tvaru lipového listu s iniciálami RČS, Republika československá. Pod něj se přišil kousek látky v barvě čapky a po stranách látkové vyložení v barvě zbraně nebo služby. Na kousek látky uprostřed se umístilo číslo formace a na postranní vyložení vodorovné proužky označující hodnost.
Za povšimnutí stojí, že voják na fotografii má pořadí písmen „čSr“ s velkým písmenem uprostřed.
Rozměry: 87x136 mm
Obdélníkové límcové výložky byly, stejně jako na čepici, v barvách zbraní nebo služeb; tmavozelené u pěchoty, šarlatově červené u dělostřelectva, tmavomodré u jízdy, hnědé u technických jednotek, šedé u intendance a trénu, černé u zdravotnictva (u lékařů sametové) a z fialového sametu u vojenské justice. Stejně jako na vyložení čepice bylo i na výložkách označení hodnosti v podobě proužků a číslo formace. Poddůstojníci měli hodnostní proužky v barvě stejnokroje, důstojníci ze stříbřitého a generálové ze zlatavého dracounu.3
Vojáci 29. střeleckého pluku. Vyložení na čepici a límcové výložky střeleckých pluků byly tmavozelené. Hodnosti na nich jsou vyznačeny pomocí proužků. Na fotografii je desátník a svobodník. Chlapeček mezi nimi je „vojín“.
Rozměry: 88x134 mm