Hlavní stránka > Uniformy > Druhá světová válka > Československá armáda ve Velké Británii

Československá armáda ve Velké Británii

Československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii


Fotografie je po levé straně trochu potrhaná.

Svobodník na fotografii je oblečen do zjednodušeného vzoru khaki battledressu s viditelnými knoflíky a plochými kapsami. (Anglické pojmenování "battledress" se u nás vžilo a znamená "bojový oděv".)Rukávový odznak s nápisem "CZECHOSLOVAKIA" byl ze sukna v barvě khaki, nápis a orámování bylo červené. Nosil se na obou rukávech. Velký postříbřený čepicový odznak byl zaveden 17. září 1943 pro všechny příslušníky brigády (tedy i pro mužstvo). Roku 1944 byl zaveden jako náhrada polní čepice (tzv. lodičky) khaki "baret". Ve skutečnosti se jednalo o šitou soukennou čepici, která se baretu pouze podobala.


Fot.: 88 x 138 mm


Odznak s vyobrazením československého lva, na bíle orámovaném podkladu z šachovnicově uspořádaných červených a modrých políček, byl zaveden až roku 1944. Znak se nosil na obou rukávech. Distinkční podložky má voják poněkud širší, než by odpovídalo předpisům. Vojáci si totiž s oblibou prováděli drobné úpravy.

Na kapse je vidět odznak střelce z těžkého kulometu.

(Některé útvary dostaly skutečné plstěné barety s koženým lemem. Černý především tankové prapory a khaki motorizovaný předzvědný oddíl).

Fotografie byla pořízena až po válce v Písku.


  1. FENCL, V.; ŘÍHA, M. Československá armáda ve Velké Británii. Str.25, 56, 57, 72-75, 84, 85, 88
  • < Druhá světová válka 1939-1945
  • Československá armáda ve Velké Británii
  • Slovenská armáda 1939-1945
  • Vládní vojsko 1939-1945
  • Odkazy