Hlavní stránka > Uniformy > Období druhé světové války >

Období druhé světové války

Československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii

Svobodník na fotografii je oblečen do zjednodušeného vzoru khaki battledressu s viditelnými knoflíky a plochými kapsami. (Anglické pojmenování "battledress" se u nás vžilo a znamená "bojový oděv".)Rukávový odznak s nápisem "CZECHOSLOVAKIA" byl ze sukna v barvě khaki, nápis a orámování bylo červené. Nosil se na obou rukávech. Velký postříbřený čepicový odznak byl zaveden 17. září 1943 pro všechny příslušníky brigády (tedy i pro mužstvo). Roku 1944 byl zaveden jako náhrada polní čepice (tzv. lodičky) khaki "baret". Ve skutečnosti se jednalo o šitou soukennou čepici, která se baretu pouze podobala.

(Některé útvary dostaly skutečné plstěné barety s koženým lemem. Černý především tankové prapory a khaki motorizovaný předzvědný oddíl).

Odznak s vyobrazením československého lva, na bíle orámovaném podkladu z šachovnicově uspořádaných červených a modrých políček, byl zaveden až roku 1944. Znak se nosil na obou rukávech. Distinkční podložky má voják poněkud širší, než by odpovídalo předpisům. Vojáci si totiž s oblibou prováděli drobné úpravy.

Na kapse je vidět odznak střelce z těžkého kulometu.

Fotografie byla pořízena až po válce v Písku.


  1. FENCL, V.; ŘÍHA, M. Československá armáda ve Velké Británii. Str.25, 56, 57, 72-75, 84, 85, 88
  • Habsburská monarchie
  • Zámecké gardy
  • Československá armáda 1918-1939
  • Druhá světová válka
  • Československá armáda 1945-1992
  • Odkazy